top of page
  • Yazarın fotoğrafıBaşak Kamacı Budak

DİDİM’İN SİVİL GÜCÜ

15.11.2017 tarihinde YURT GAZETESİ’nde yayınlanmıştır.


Didim...

Türkiye’nin 81 ilinden göç alan, farklı kimliklerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı Ege’nin en güzel, en uygar ilçelerinden biri.

2016 verilerine göre nüfusu: 77.164

Aydın ili genelinde nüfusu en hızlı artan ilçesi ve Türkiye genelinde de nüfusu en çok artan 18 tatil beldesinin lideri.

Rakamlar çarpıcı: Son 9 yılda Didim nüfusunun artış oranı; % 82,5.

Buna paralel olarak da ihtiyaçlarına her gün bir yenisi eklenen ve özverili hizmeti hak eden; demokrat, hayata gülümseyerek bakan insanların kenti.

Son yıllarda her ne kadar, küçük hesaplara dayalı olumsuz yerel siyasi olaylarla gündeme gelmiş olsa da, biz bardağın dolu tarafından bakan ve gelecek güzel günler için umut dolu Didim yurttaşlarının sesini dinlemeye devam ediyoruz.


Tüm yerel sorunlarına rağmen Didim, kentine sahip çıkan ve kente özgü kimliği-kültürü yaratmak için mücadele eden Sivil Toplum Kuruluşları ile övgüyü hak ediyor.


Sivil alanda mücadele etmenin ve üretmenin her geçen gün zorlaştığı ülkemizde, Didim’in sivil yüzünü oluşturan dernekler; birlikteliğin, dayanışmanın ve umudun sesi olmaya devam ediyorlar.


Geçtiğimiz haftalarda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüğüm, Meandros Kültür, Sanat ve Turizm Derneği öncülüğünde, Didim’in bilinmeyen sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamını daha geniş kitlelere tanıtmak için, KANAL B Televizyonu’nda her Çarşamba yayınlanan, Faruk Demir’in yapımını ve sunuculuğunu üstlendiği, İlden İle Yurdun Sesi programını Didim’de ağırladık.


Ekim ayında çekimleri gerçekleşen programla; Didim’i deniz-kum-güneş üçgenine sıkışıp kalmış, sadece Altınkum Plajı ve “yaz haliyle” bilinen bir turizm ilçesi olmanın ötesinde; çok da bilinmeyen “kış haliyle”, yani sosyal yaşamı, kültürel ve doğal güzellikleri ile tanıtmayı hedefledik.


Güçlerimizi birleştirdik ve 16 mahallenin muhtarı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile birlikte bir planlama yaparak, KANAL B’yi 3 gün boyunca Didim’de ağırladık.

Didim Müzik Derneği (DİMDER) ile şarkılarımızı, türkülerimizi söyledik.

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği ile Aşuremizi pişirdik ve hayrımızı yaptık.


Didim Rumelili Romanlar Derneği ile hem çaldık, hem söyledik. Becerikli Roman kadınlarımızın üretimlerini keyifle paylaştık.


Akbük Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) ile Akbük’ü gezdik. Akbük sahilinin muhteşem günbatımına birlikte tanıklık ettik.


Bize Didim’de “bisikletli yaşamı” sevdiren, yaptıkları aktiviteler ile kente yeni bir soluk getiren Didim Poseidon Bisiklet Derneği ile Didim için pedal bastık.


Didim-Akbük Dağcılık ve Doğa Aktiviteleri Spor Kulübü Derneği ile, ilçemizin az bilinen bir yönü olan doğa ve yürüyüş sporları alanındaki faaliyetleri anlattık.

Akyeniköylü çiftçilerimizle zeytin ve pamuk hasadını gerçekleştirdik.

Bekir İşlek’in ev sahipliğinde Didim’in ödüllü organik zeytinyağlarının tadına baktık.

Kısacası, karış karış Didim’i gezip, Didim’in gerçek sahipleriyle; halkıyla, üreticisiyle, esnafıyla, muhtarlarıyla, dernekleriyle, hep beraber, renkli bir Didim tanıtım programı hazırlanmasına vesile olduk.

Programı bugün, Faruk Demir’in keyifli ve sıcak sunumuyla saat 21.00’da KANAL B ekranlarında izleyebilirsiniz.

Bu akşam heyecanla izleyeceğimiz bu program, birlikte iş yapmanın, farklılıklarımıza rağmen tek bir ses olabilmenin ve sadece küçük çabalarla, arkamızda hiçbir ekonomik güç olmadan, kentimiz Didim için neler başarabileceğimizin somut bir kanıtıdır.

Didim’in gerçek sahiplerinin sesinin, daha yüksek çıkacağı mutlu ve umut dolu günlere.

#Didim #Meandros #Dernek #KanalB #İldenİleYurdunSesi #siviltoplum #FarukDemir

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page