top of page
  • Yazarın fotoğrafıBaşak Kamacı Budak

SÖZ ESNAFINYaklaşık 1 milyon 670 bin esnaf ve sanatkarın kayıtlı olduğu 3025 odası ile Türkiye’nin en önemli meslek kuruluşu olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları için 2018 yılı, seçim yılı.


Gerçek üreticilerin, el emeğiyle bedeniyle çalışıp, işine alın terini karıştıranların seçimi.


Ülke ekonomisinde, sesinin en yüksek çıkması gerekenlerin, en güçlü temsili hak edenlerin seçimi...


En çok üretip, en çok ezilenlerin seçimi.


Ülkemizde esnaf birliklerinin tarihsel kökeni 13. yy.’a kadar dayanmaktadır.


Ahilik Teşkilatı, günümüzde, her ne kadar ideolojik olarak, bir kesim tarafından sahiplenilmiş olsa da tarihsel, kültürel ve sosyal olarak yaşatılması ve hatırlanması gereken kurumlardan biridir. “Ahi” kelimesi kardeşlik, yaren, dost anlamlarına gelmektedir. Ahilik, kardeşliktir.


Günümüzdeki Esnaf ve Sanatkarlar Odaları da Ahilik Teşkilatı’nın devamı niteliğindedir. Ahilik, iyi ahlakın, doğruluğun, yardımseverliğin birleştiği, yoksuluna sahip çıkan sosyo-ekonomik bir düzendir. Günümüzde de bu değerlerin, tüm meslek birliklerinde, güç kazanmasını hangimiz istemeyiz ki?


Didim’de “Değişim ve Yenilik” Sesleri


Gelelim Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın seçimlerine... 21 Ocak Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde, uzun yıllardır ilk kez heyecan dorukta.


1996 yılından bugüne 22 yıldır kesintisiz Oda Başkanlığı görevini sürdüren Yaşar Pektaşoğlu’nun karşısında ilk kez güçlü bir aday var.


Mevcut Oda Yönetim Kurulu Üyelerinden Şerif Erul, Yaşar Başkanın karşısına “Değişim ve Yenilik” söylemi ile aday oldu.


Didim esnafının Yaşar Başkana olan sevgisi bir yana, bu “Değişim ve Yenilik” söyleminin önemli bir etki yarattığını da söylemek lazım.


Çünkü ülke genelinde olduğu gibi Didim’de de esnaf yorgun, çaresiz, umutsuz...


Umut istiyor, değişim istiyor, gerçek bir dinamizm ve daha güçlü bir temsil istiyor.


Bu seçim sürecinin en önemli kazanımı ise kadınlar. Didim gibi kadınların iş yaşamında aktif olduğu bir ilçede şimdiye kadar hiçbir kadın Oda yönetiminde temsil edilmedi.


Bu kez öyle olmayacak. Her iki listede de kadın adaylar var. Şerif Erul bu yarışa 2 genç esnaf kadın yönetim kurulu adayı ile giriyor. Yaşar Pektaşoğlu listesinde ise 1 kadın aday var. Yeterli mi değil... Ama en azından ilk kez kadınlar yönetimde söz hakkına sahip olacak.


Bu yarışın kazananı kim olursa olsun, Didim esnafının yenilik çağrısının sesi olsun.


Zincir marketlerin küçük esnafı zayıflatmasına DUR DESİN...


Cumhuriyet Caddesi esnafının SESİ OLSUN... Cadde esnafının kanayan yarası trafik ve park sorununa ÇÖZÜM OLSUN...


Sanayi Esnafının alt yapı sorunlarını dile getirsin, daha insani çalışma koşulları için ÇALIŞSIN.


Kayıtdışı çalışanlara karşı, devletine ve ekonomiye katkı veren, vergi yükünün altında ezilmiş ESNAFINI GÖZETSİN...


Ekonomik faaliyet alanlarının sınırlı olanaklara sahip Didim’de, yeni iş kollarının gelişmesi, zanaatkarların sayısının artması için MESLEKİ EĞİTİMLERE ÖNEM VERSİN...


Kısacası yeni seçilecek Esnaf Odası Başkanı ve yönetimi, Didim esnafına dost olsun, kardeş olsun, umut olsun. Oturduğu koltuğun, alın terinin ve emeğin koltuğu olduğunun ağırlığını hissetsin.

KAZANAN DİDİM ESNAFI OLSUN.....

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page