AYDIN’IN SEÇİMİ


27.06.2018 tarihinde YURT GAZETESİ’nde yayınlanmıştır.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/aydinin-secimi-makale,15338.html

Cumhuriyet Halk Partisi, en güçlü olduğu Ege’den beklediği oyu alamadı.

24 Haziran milletvekili seçim sonuçları ile 1 Kasım 2015 sonuçları kıyaslandığında, partinin oylarında yaşanan düşüş ise iyi analiz edilmeli.

Hepimiz önce kendi kapımızın önünü süpürmek zorundayız. O yüzden, ben, kendi ilim olan Aydın’daki genel tabloya ilişkin analizlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.


CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Aydın’da aldığı oy oranı yüzde 44,23. 24 Haziran milletvekili seçim sonuçlarına göre CHP’nin aldığı oy oranı; yüzde 33,93. 1 Kasım 2015 milletvekili seçimlerinde CHP’nin oyu ise; yüzde 43,8 idi. Tablo net!


Muharrem İnce Aydın’da CHP oylarını blok olarak almış, ancak beklenen oranı yakalayamamış durumda.


Milletvekili seçimi oy oranları, bir önceki (1 Kasım 2015) genel seçim sonuçları ile kıyaslandığında ise yüzde 9,87’lik bir düşüş söz konusu.


Bu kayda değer düşüşü, ilçe bazında incelediğimizde ise karşımıza şu sonuç çıkıyor: Her ilçede CHP kan kaybetmiş durumda. Doğusundan batısına Aydın’ın 17 ilçesinde CHP’nin oy oranları geriledi. En büyük oy kaybı, CHP’li belediyenin görevde olduğu yüzde 9,27 ile Bozdoğan ilçesinde yaşandı.


Aydın’ın doğu ilçelerinde önceki seçimlerde de AKP’nin oy oranının yüksek olduğu ilçeler olmasına rağmen, CHP ile başa baş giden bir tablo söz konusuydu. Ancak 24 Haziran seçimleri ile bu makas açılmış durumda. Üstelik 1 Kasım seçimlerinde önde olduğu Nazilli, Sultanhisar, Karacasu ve Çine ilçelerinde CHP Aydın, üstünlüğünü AKP’ye kaptırmış durumda.


Gelelim Aydın’da CHP’nin en güçlü olduğu batı ilçelerine. Oy oranlarındaki düşüş, Didim, Kuşadası ve Söke’de de gözle görülür oranda. 1 Kasım 2015 seçimleri ile oy oranları kıyaslandığında Didim’de yüzde 4,29, Kuşadası’nda yüzde 5,89, Söke’de yüzde 5,62’lik bir düşüş söz konusu.


Peki, gelelim CHP’nin Aydın’da kaybettiği oyların nereye gittiğine.


Doğu ilçelerinin oyları büyük oranda İYİ Parti’ye, batıdaki ilçelerin CHP oyları ise İYİ Parti ve HDP’ye dağılmış durumda.


Şimdi bu tabloya bakarak, şapkamızı önümüze koyup gerekli özeleştiri mekanizmalarını işleterek, doğru analizleri yapmak zorundayız. İl başkanı, ilçe başkanları ve yönetimleri ile belediye başkanları, topu taca atmadan ve kolaycılığa kaçmadan gerekli değerlendirmeleri açık yüreklilikle yaparak, partiyi yeni bir toparlanma sürecine sokmak zorundalar.


CHP Ege ve Aydın’da “bastonu koysak seçiliriz” anlayışını terk etmek zorunda.


Milletvekili listesi, Aydın’daki Cumhuriyet Halk Partililerin iradesini yansıtmaktan uzaktı. Örgütte çalışma motivasyonu yaratmadığı gibi oyların bir kısmının İYİ Parti’ye ve HDP’ye kaymasına neden oldu.

En önemlisi, milletvekili listesi Aydın’ın yerli seçmenini yansıtmaktan çok ama çok uzaktı. Bu kesimin oyları, tüm ilçelerde blok olarak İyi Parti’ye kaydı.


İlçe örgütleri standart görevlerini yerine getirmekten öteye gidemedi. Saha çalışmaları; broşür dağıtmak ve ilçelere gelen milletvekili adayları ile çarşı-pazar gezmenin ötesine geçemedi. Nasıl olsa biz güçlüyüz denilerek, usulen seçim çalışmaları yapıldı.


Aydın’ın CHP’li İlçe Belediye Başkanları’nın başarısızlıklarının faturası partiye kesildi. Belediye Başkanları seçim çalışmalarının doğal lideri olamadığı gibi sahada ter döken kadınlar, her gittikleri yerde belediye başkanlarına yapılan eleştirilere cevap vermek zorunda kaldı.


Aydın CHP’nin 2014 yerel seçimlerinden bu yana yaşamakta olduğu iç çatışmalar ve mücadelelerin karnesi 24 Haziran seçim sonuçlarıdır.


Yaşanan sorunları çözmek yerine daha da derinleştiren ve ayrıştıran anlayış, bu seçimde karnesini almıştır.


Erkene alınma ihtimalinin yüksek olduğu Yerel Seçimler öncesi, Aydın’da yeniden bir toparlanma ve örgütlenme sürecine girilmelidir.


İç mücadelelere, adamcılığa, koltuk kapma oyunlarına, kafa kol ilişkilerine acilen son verilmelidir.


Aydın’da ve tüm Türkiye’de yaşanan bu gerilemeyi, sosyolojik ve psikolojik analizler yapılarak anlamak zorundayız.


Ortak akıl, kişilerin aklının önüne geçmek zorunda. Objektif olacağız, eleştirileri başımızın tacı yapacağız, yeniden inanacağız ve en önemlisi çok çalışacağız...

#CHP #Ege #24HaziranSeçimleri #1KasımSeçimleri #Aydın #Muharremİnce #AKP #CHPAydın #Didim #Kuşadası #Söke #Bozdoğan #Nazilli #Sultanhisar #Çine #Karacasu #İyiParti