AYDIN’DAN “HODRİ MEYDAN!"


11.07.2018 tarihinde YURT GAZETESİ’nde yayınlanmıştır.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/aydindan-hodri-meydan-makale,15409.html

24 Haziran seçimleri biter bitmez, Aydın’da yerel seçim yarışı başladı. İktidar partisinin Aydın’daki temsilcileri, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmaları durumunda, su fiyatlarında indirime gideceklerini açıkladı.


Bu açıklama üzerine, hem sosyal medyada hem de yazılı basında Aydın’da su ücretlerinin pahalılığı yazıldı, çizildi.


Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, yalnızca CHP’li değil, AKP’li ve MHP’li üyelerinin de oylarıyla kabul edilen su tarife ücretleri, bir anda, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun tek başına belirlediği bir ücret politikasıymış gibi kamuoyunda tartıştırılmaya başlandı.


Kısa bir süre sonra, muhteşem bir siyasi manevra ile Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, “Hodri Meydan” dedi.


“Madem su pahalı, bırakın ücret tarifesinde indirim yapmayı, halka suyu ve elektriği bedava verelim” diyerek AKP ve MHP’ye çağrıda bulundu.


“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk ve önemli icraatı olacağını düşündüğüm bu teklifi bugün buradan ilan ediyorum... Gelin birlikte bu kanunları değiştirelim ve vatandaşlarımıza su ve elektriği bedava verelim” dedi ve son noktayı koydu.


Böylece Çerçioğlu, yerel seçimler öncesi Aydın’da su ücretleri üzerinden, kendisine yönelik yürütülmek istenen negatif kampanyayı, başarılı bir siyasi refleksle bertaraf etmekle kalmadı, diğer Büyükşehirlerin Belediye Başkanlarını da başlattığı “su ve elektrik hizmetleri bedava olsun kampanyasına” katılmaya davet etti.


Özlem Başkan bununla da yetinmedi, tüm Aydın’ı üzerinde “AKP ve MHP’ye Çağrımdır. Elektrik ve Suyu Bedava yapalım!” yazan billboardlarla donattı.


Böylelikle ne mi yaptı? Kendisine karşı başlatılan siyasi bir hamleyi, kendisi için pozitif bir kampanyaya çevirdi.


Sokaktaki vatandaş, yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım “su tartışmalarının” nasıl başladığını hatta bir polemik konusu olduğunu bile bilmez.


Şu anda halkın Aydın’da gördüğü ve algıladığı tek bir şey var: “Topuklu Efe suyu ve elektriği halka bedava vermek istiyor.” Nokta.


Bakalım, diğer partiler Başkanın bu çağrısına ne yanıt verecek?


Dikili’nin Osman Babası


Belediyelerin su hizmetleri konusundan bahis açılmışken, CHP’nin geçmiş dönem Dikili Belediye Başkanı Sayın Osman Özgüven’i anmadan geçmek olmaz.


Osman Başkan, görev yaptığı dönemde, Dikililerin 10 tona kadar olan su tüketiminden ve mali durumu kötü olan vatandaşlardan ücret almadığı için yargılandı. Hem de “görevi kötüye kullanmak” suçundan...


Mevcut kanun ve yasalar gereği, Belediyeler yaptıkları her hizmetten ücret almak zorunda oldukları için, halka bedava su dağıtan Osman Başkan, “görevini kötüye kullanmış” oldu.


Yani, Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyecilik geleneğinde, en temel insan haklarından biri olan su hakkının, ücretsiz halka verilmesi zaten var.


O yüzden; “Olmaz Demeyin”, Özlem Başkan ile beraber “Hodri Meydan!” deyin.

#Aydın #YerelSeçimler #suücretleri #AydınBüyükşehirBelediyesi #CHP #AKP #MHP #ÖzlemÇerçioğlu #HodriMeydan #CumhurbaşkanlığıHükümetSistemi #elektrikücretleri #sutartışmaları #TopukluEfe #Dikili #OsmanÖzgüven #belediyecilik #sosyalbelediyecilik #suhakkı